Skip to content
GEC Logo

Vēlies doties apmaksātā praksē ASV?

Attīsti savas kulinārijas prasmes kādā no mūsu piedāvātajiem kūrortiem ASV.

Biežāk uzdotie jautājumi

Kas ir un nav iekļauts programmas cenā?

Programmas cenā ir iekļauts:

– SEVIS maksājums (nepieciešams vīzas iegūšanai);

– obligātā veselības apdrošināšana;

– orientācijas un programmas materiāli;

– 24 stundu neatliekamās palīdzības pakalpojumi;

– prakses vietas nodrošināšana;

– kurjera izdevumi par dokumentu nosūtīšanu uz Latviju;

– administratīvās maksas par dokumentu apstrādi;

– DS-2019 veidlapa ;

– personīgs DS-7002 apmācības plāns;

– palīdzība Latvijā sagatavot nepieciešamos dokumentus programmai un vīzas intervijai un konsuktāciju sniegšana.

 

Nav iekļauts programmas cenā:

– skolas un citu dokumentu tulkošana uz angļu valodu;

– vīzas intervija Latvijā (160 USD);

– lidojuma biļetes;

– covid-19 testi (ja nepieciešami);

– dzīvošanas izdevumi ASV (izņemot gadījumus, kuros tiek sponsorēta dzīves vieta 2 nedēļas no ierašanās brīža).

Vai ir nepieciešama COVID-19 vakcīna, lai piedalītos programmā?

Jā, COVID-19 vakcīna būs nepieciešama, lai varētu lidot uz ASV, ko nosaka lielākā daļa lidkompānijas nevis programma.

Man neinteresē piedalīties kultūras pasākumos un apmaiņā, kamēr atrodos ASV. Vai es varu arī nepiedalīties dažādās papildus aktivitātēs?

Nē. šīs programmas mērķis ir kultūras apmaiņa. Tev ir jāpiedalās kultūras pasākumos vai citās aktivitātēs, atrodoties ASV. Kultūras aktivitātes var ietvert pilsētas apceļošanu, kurā dzīvo, muzeju apmeklēšanu, ASV sporta pasākumu apmeklēšanu, atrakciju/ tematisko parku apmeklēšanu, koncertu apmeklēšanu un daudzas, daudzas citas aktivitātes. Ja tev ir grūtības ar kultūras aktivitāšu idejām, lūdzu, sazinieties ar GEC, lai saņemtu palīdzību. Reizi mēnesī ir jāatskaitās par apmeklētām kultūras aktivitātēm, kas ir ļoti svarīga programmas daļa.

Kas notiek, ja es neatjaunoju savu SEVIS (ASV uzturēšanās dokuments) informāciju GEC profilā?

Ja GEC netiek informēta par tavu pareizo/pašreizējo adresi, tālruņa numuru un prakses vietas informāciju, tava programma tiks pārtraukta. Tādā gadījumā tu vari apdraudēt savas turpmākās iespējas atgriezties ASV. Tas ir valsts drošības jautājums, lai Iekšējās drošības departaments (Department of Homeland Security) vienmēr zinātu, kur tu dzīvo un strādā. Jaunākās informācijas neziņošana ir nopietns pārkāpums.

Es aizmirsu reģistrēt savu ierašanos SEVIS profilā. Tas nekas?

Nē. Noteikumi ir ļoti stingri. Tev OBLIGĀTI jāapstiprina programma SEVIS lapā 10 dienu laikā pēc ierašanās. Ja tev neizdosies laicīgi apstiprināt programmu, tā tiks apdraudēta.

Tu saņemsi konkrētus norādījumus par to, kā apstiprināt savu programmu, un tavs pienākums ir rūpīgi izlasīt un ievērot norādījumus.

Man nepatīk kūrorts kurā es strādāju. Vai GEC var man palīdzēt atrast jaunu vietu kur strādā?

Pirms tavas dalības apstiprināšanu GEC rpogrammā, tev ir jāparaksta DS-7002 (T/IPP), kur tu piekrīti izpildīt savus programmas noteikumus un nosacījumus. Kūrorts, kura apmācību programmu tu apstiprini sagaida, ka strādāsi viņu organizācijā līdz noteiktā termiņa beigām. Ja tev ir problēmas ar prakses vietu, vispirms apspried tās ar šīs organizācijas darbības vietas vadītājiem. Šādā gadījumā var palīdzēt arī GEC, ar kuru strīdu un problēmu gadījumā obligāti ir jāsazinās. Jūsu J-1 praktikantu/stažieru programma nav darba programma. Jūs tiekat sponsorēts tikai apmācībām konkrētajā organizācijā viņu darbības vietā, kas norādīta tavos dokumentos. Prakse jebkur citur, izņemot to, kas ir norādīta dokumentos, ir iemesls tūlītējai sponsorēšanas pārtraukšanai, kas neatļauj jaunas darba vietas atrašanu personīgi.

Es vairs nevēlos strādāt. Vai es varu ātrāk sākt apceļot ASV?

Tu neiebrauci ASV ar tūristu (B2) vīzu. Tu izvēlējies J-1 praktikanta/stažiera vīzu. Tev ir jāizpilda savas programmas noteikumi. Ja izlem, ka vairs nevēlies piedalīties savā praksē ASV, sazinieties ar GEC, un mēs palīdzēsim atrisināt problēmas, kas radušās saistībā ar programmu. Ja nolem, ka joprojām nevēlies strādāt ASV, GEC pārtrauks tavu programmu SEVIS sistēmā. Tas nozīmē, ka tu vari sākt savu ceļojuma periodu līdz 30 dienām pa ASV, pirms būs jāatgriežas mājās (Latvijā). Tu nevari pavadīt ASV vairāk par 30 dienām (Piemēram, tu nevari pārtraukt praksi jūnijā un tūrisma nolūkos palikt ASV līdz augustam.) Tu būsi atbildīgs par visu izmaksu segšanu, kas radušies šo izmaiņu dēļ, piemēram, par lidojuma maiņu atpakaļ uz Latviju. GEC vienmēr ir jāzina precīza informācija par praksi, tostarp par to, vai tu joprojām strādā.

Es vairs nevēlos dzīvot iepirekš noorganizētajā dzīvesvietā. Vai es varu pārvākties?

GEC JĀPĀRSKATA VISAS MĀJOKĻA IESPĒJAS, KURAS TU PATS ATRODI. Kā tavam sponsoram, mums ir jāzina, ka tava veselība, drošība un labklājība netiek apdraudēta. Mēs noteiksim, vai tavs mājoklis ir piemērots, pamatojoties uz attālumu līdz prakses vietai,dzīvesvietas izmaksām, kas vēl tur dzīvo, cik gultasvietu ir šajā dzīvesvietā u.c. faktoriem. Lūdzu, ņem vērā, ka iepriekš noorganizētās dzīvesvietas koordinatoru ir notikušas sarunas par īres maksu, nodrošinātajām mēbelēm un praktikantu skaitu vienā istabā. Mājokļa līguma nepildīšana rada grūtības saimniekam/mājas koordinatoram un praktikantiem, kuri paliek mājoklī. GEC stingri mudina dzīvot iepriekš apstiprinātā/sakārtotā mājoklī. Tu vari būt atbildīgs par īres maksājumiem iepriekš apstiprinātajā mājoklī pat tad, ja izvēlies izvākties.

Esmu ieradies ASV un izlēmu pavadīt laiku kopā ar saviem draugiem/ģimeni nevis strādāt. Vai es tā varu?

Nē. Tas ir programmas noteikumu pārkāpums, ja tu nestrādā prakses vietā, kas norādīta tavā DS-2019 veidlapā. 10 dienu laikā pēc ierašanās tev ir jāierodas prakses vietā un godīgi jāstrādā, lai varētu visas programmas laikā strādāt šajā prakses vietā. Neierašanās prakses vietā vai tās atstāšana pirms laika var tikt uzskatīta par vīzas krāpšanu. Tas apdraudēs tavu programmu un turpmāko iespēju atgriezties ASV.

Ko nozīmē programas sponsorēšanas pārtraukšana?

GEC ir tavas J-1 vīzas sponsors. Visā programmas darbības laikā tev ir jābūt vīzas sponsoram. Ja pārkāpj programmas noteikumus un nosacījumus (neapstiprināt savu programmu ierašanās brīdī, neierasties prakses vietā, neatjaunināt savu adresi 10 dienu laikā pēc jebkādām izmaiņām, neatbildēt uz ikmēneša uzraudzības anketām, nodarbinātība ārpus prakses vietai utt.) tavas programmas sponsorēšana var tikt pārtraukta. Pārtraukšana nozīmē, ka tev vairs nav sponsora Amerikas Savienotajās Valstīs, un jums ir nekavējoties jāorganizē atgriešanās Latvijā. Tava SEVIS darbība tiks attiecīgi tiks pārtraukta (nepieciešama, lai uzturētos ASV). Programmas pārtraukšana var nopietni ietekmēt tupmāku ieceļošanu ASV un varbūt pat citās valstīs, piemēram, Kanādu.

Mana prakses vieta nedod man tik daudz darba stundu, cik norādīts manā DS-7002 (T/IIP) formā. Vai GEC var kā palīdzēt?

Jā. Noteikumi nosaka, ka tev jāstrādā vismaz 32 stundas nedēļā. Ja tavs darba laiks ir mazāks par 32 stundām nedēļā, sazinies ar GEC, lai saņemtu palīdzību. Prakses organizācijas darbības vietai nav jāsniedz vairāk par 32 stundām nedēļā, taču dažas var piedāvāt arī virsstundas. Lūdzu, atceries, ka šī nav darba programma. Tavi programmai ir mācību nolūks.

Cik lielu stipendiju es saņemšu prakses vietā?

Tavas stipendijas apmērs būs atkarīgs no DS-7002 (T/IPP). Mēs iesakām izveidot budžetu un aprēķināt paredzamās mājokļa un pārtikas izmaksas. Izpēti apgabalu, kurā dzīvosi un strādāsi, jo izdevumi dažādās ASV daļās atšķiras. Mazākās pilsētās sabiedriskā transporta satiksme var būt mazāka, tāpēc vajadzētu tērēt vairāk, lai nokļūtu aktivitāšu norises vietā vai apskatītu vietējās apskates objektus.

ATCERIES: programmas galvenais mērķis ir apmācības un kultūras apmaiņa, nevis darbs un lielā peļņa.

Vai GEC var pagarināt manu vīzu?

Nē. GEC nevar pagarināt tavu vīzu. Vīza attiecas tikai uz tavu iespēju “iebraukt” ASV. Tātad, ja tu jau atrodaties ASV robežās, kad beidzas vīzas derīguma termiņš, tas nekas. Tu vienkārši nevarēsi izbraukt no ASV un mēģināt atgriezties pēc vīzas derīguma termiņa beigām. Vissvarīgākais dokuments, kamēr atrodaties šeit, ASV, ir DS-2019 veidlapa, kurā ir norādīti programmas derīguma datumi. Tavs statuss ASV ir AKTĪVS līdz programmas beigu datumam, kas norādīts tavas DS-2019 veidlapas.

Cik daudz man vajadzētu ņemt līdzi uz ASV programmas sākumā?

Tev jāņem līdzi vismaz 2000 USD. Atgādinām, ka programma ir kultūras apmaiņas programma, nevis naudas pelnīšanas programma. Atrodoties ASV, tu vari nopelnīt tikai tik daudz naudas, lai segtu dažus savus izdevumus. Tāpēc tev ir jāizveido atbilstošs budžets, jo tu esi atbildīgs un tev ir jāiegūst papildu līdzekļi, lai spētu segt izdevumus. Ieskatu ASV izmaksās atradīsi sadaļā “Ko sagaidīt”.